Uloterapia
maj - wrzesień
Uloterapia jest dziedziną apiterapii opartą na bliskim kontakcie organizmu człowieka i rodziny pszczelej.
Uloterapia jest sumą oddziaływań rodziny pszczelej na organizm. Należy wziąć pod uwagę powietrze ulowe, biopole pszczół, mikrodrgania przez nie wytwarzane, ciepło rodziny pszczelej a także efekt akustyczny oraz efekt psychoemocjonalny wynikający z bliskości tych pożytecznych owadów.
Powietrze ulowe
Jest nasycone substancjami lotnymi wydzielanymi przez pszczoły oraz zgromadzone przez nie produkty. Niekiedy nosi ono nazwę mikroklimatu ulowego.
Jego skład chemiczny jest dość złożony i jak do tej pory tylko w nieznacznym stopniu poznany analitycznie.
Można stwierdzić, że powietrze ulowe składa się głównie ze składników lotnych wytwarzanych przez pszczoły (feromony) oraz wydzielanych przez półprodukty w trakcie ich prztwarzania przez te owady w miód, pierzgę i propolis, a także z substancji lotnych produktów finalnych, takich jak miód, pierzga, mleczko pszczele, propolis i wosk pszczeli.
Biopole pszczół
Pszczoły podobnie jak wszystkie inne organizmy żywe, wytwarzają własny potencjał elektryczny, zwany biopolem. Są to fale elektromagnetyczne alfa o częstotliwości 12 Hz (herców). Służy ono pszczołom do wytwarzania swoistego systemu bioenegro-infomacyjnego. Za pomocą badań bioradiologicznych stwierdzono, że w ulu sysytem ten ma kształt sfer energii, które umieszczone są jedna w drugiej. Istnieje ich siedem, z czego cztary rozmieszczone są wewnątrz gniazda, trzy poza nim.
Centralną strefę stanowi silne biopole matki pszczelej. Towarzyszą jej biopola czerwiu pszczelego, pszczół robotnic oraz ramek wypełnionych miodem i pierzgą. Stwierdzono, że osobniki pochodzące z jednego ula posiadają jedno biopole charakterystyczne dla całej rodziny pszczelej.
Mikrodrgania
Mikrodrgania nazywane także biodrganiami, powstają w wyniku ruchu skrzydeł pszczół przebywających w ulu.
Ciepło rodziny pszczelej
Ciepło wytwarzane przez rodzinę pszczelą jest również jednym z elementów bioterapii. Temperatura powietrza ulowego w pobliżu czerwiu wynosi około 35 stopni C. A zatem kontakt z rodziną pszczelą pozwala na lecznicze oddziaływanie na organizm człowieka ciepła wytwarzanego przez te owady.
Efekt akustyczny
Oddziaływanie akustyczne rodziny pszczelej na narząd słuchu człowieka jest wynikiem ciągłego przemieszczania się pszczół w ulu, a także ruchu ich skrzydeł. W ciągu dnia, pod wpływem światła, efekt akustyczny (szum, brzęczenie( jest dobrze słyszalny. Brak światła powoduje jego wyciszenie.
Stwierdzono, że zjawisko to silnie oddziałuje na struktury mózgu, wpływając relaksująco i przeciwdepresyjnie, przez co zmniejsza się zmęczenie psychiczne i pacjentowi lepiej się zasypia.
Efekt psychoemocjonalny
Obserwowanie pasieki, pszczół oraz ich pracy powoduje pozytywne odczucia emocjonalne u człowieka, co przyczynia się do wytwarzania endorfin i stymuluje zdolności poznawcze. Stąd efekt ten nazywany jest często sensoryczno-emocjonalnym (wrażeniowym) i uznawany jest za rodzaj psychoterapii. Uważa się, że omawiany efekt psychoemocjonalny wpływa korzystnie na doznania i podświadomość oraz na tworzenie zdrowego obrazu życia
Zaobserwowano, że niektóre oddziaływania rodziny pszczelej są bardzo podobne do oddziaływań człowieka i można nawet mówić o ich synchronizacji. Dotyczy to biopola, mikrodrgań i temperatury.
Potencjał elektryczny wytwarzany przez pszczoły wynosi 12 Hz, jest więc podobny do potencjału elektrycznego mózgu człowieka i kształtuje się w granicach 8 – 14 Hz. A zatem biopole tych owadów jest styczne z biopolem mózgu człowieka. Stąd lecznicze właściwości polegają na oddziaływaniu silnego biopola rodziny pszczelej na słabe biopola człowieka. Powoduje to zsynchronizowanie i wyrównanie biopól rodziny pszczelej i pacjenta.
Wykazano, że mikrodrgania rodziny pszczelej pokrywają się z amplidutą drgań organizmu człowieka. Działanie to określane jest jako swoisty masaż leczniczy. Wpływa to korzystnie na stan, czynność i odnowę wszystkich organów, układów i tkanek organizmu ludzkiego.
Natomiast ciepło wytwarzane przez rodzinę pszczelą utrzymuje się na poziomie około 35 stopni C. Jest zatem bliskie temperatury ciała ludzkiego, która wynosi około 36 stopni C.